Ultrahangos bőrállapot felmérés jelentősége
Bőrünk minden négyzetmillimétere egyedi és folyamatosan változó. Genetikailag hordozzuk magunkban bőrünk jellemző vastagságát, a bőridegek és a tápláló erek sajátos lefutását, a csont-domborulatok egyéni elhelyezkedését.
Ezen felül szerkezete egész életünk folyamán változik: nem csak a természetes folyamatok, mint az öregedés általi kollagén és víz-vesztés, hanem életmódunkból fakadó behatások is alakítják. Táplálkozási szokásaink, alvási- és bioritmusunk, hidratáltsági állapotunk, általános testzsír-százalékunk és felületi bőrápolási szokásaink is meghatározzák állapotát. Ezen kívül reagál az évszakok változására, hormonális helyzetünkre, aktuális ápolási rituáléinkra, valamint például gyógyszerekre és arckezelési eljárásokra is.
Fontos felmérni a bőr öröklött tulajdonságait valamint aktuális állapotát, ugyanis ez alapján lehet a legpontosabban meghatározni, hogy mire lenne szüksége, milyen kezelés lenne a leglátványosabb és legeredményesebb. A szakképzett orvosok a legmodernebb technológia segítségével nem csak értelmezni tudják bőrünk jelenlegi állapotát, hanem segíthetnek rávilágítani annak okára, valamint kezelési tanáccsal, javaslattal is ellátják a vendégeket.
Ezek tükrében könnyebben megválaszthatók a bőr egészségét támogató kezelések és az otthoni ápoláshoz is egyedi tanácsok adhatók. Ahogy mondják, a helyes diagnosztika az első terápiás lépés, hiszen ennek hiányában lehet, hogy laikus szemmel nem is a legmegfelelőbb kezelést választjuk. Az arcdiagnosztika mindig egy megtérülő befektetés, hiszen nélküle nem csak hatástalan, hanem akár káros is lehet a nem megfelelően kiválasztott kezelés.
Mit lát az orvosom? Avagy a szürke ötven árnyalata
Az ultrahangos diagnosztikai módszerek alapja, hogy a kibocsájtott rezgés a különböző szövetekről különböző intenzitással verődik vissza. A magas refrakteritással rendelkező, „szilárd” szövetek az ultrahangos rezgés nagy részét visszaverik, míg az alacsony refrakteritású, „folyékony” szövetek pedig inkább átengedik. Minél több egy adott pont által visszavert jel, annál világosabb a képerősítő egységen az adott képpont.
Így az olyan tömött szövetek, mint a csontok, vagy például a szilárd kollagén-rostok, világosak a képernyőn, a lazább, esetleg folyékony szövetek mint például a zsírsejtek és a vér pedig sötétebbek illetve akár teljesen feketék. Ezek alapján megfelelő szakértelemmel és anatómiai ismeretekkel milliméter-pontosan meghatározható, lemérhető egy adott struktúra helye.
Az öregedés biológiai folyamata
Bőrünk állapotát alapvetően meghatározza az életkor. A folyamatot számos faktor támogatja, illetve gátolja, öregedést elősegítő faktor például a napsugárzás, a dehidratáltság és a kialvatlanság, lassító faktor pedig a felületi bőrápolás, hidratálás és a bőr szerkezetét javító indukciós kezelések. A kor előrehaladtával a bőr nem csak vizet veszít, hanem csökken a vizet megkötni képes kollagén és a rugalmasságot biztosító elasztin mennyisége is.
Mivel ultrahanggal alapvetően eltérnek a tömött rostos valamint a fellazult szerkezetű szövetek, élő képpel akár a vendég bőrének ismerete nélkül is behatárolható a bőrének az életkora és általános állapota. A fiatalabb bőrben több a rétegesen elhelyezkedő kollagén rost, a rétegek között pedig egyenletes az elasztin rostok eloszlása. Az érettebb bőrben vékonyabbak és egymástól távolabb helyezkednek el a rétegek, valamint a rétegek közti elasztin térkitöltése is hiányos, gyenge.
A bőr öregedési folyamatai minden embernél egyedien zajlanak: van, aki inkább szarkalábas, van, akit inkább a megereszkedés zavar, és van, aki „semmit nem öregszik”.
A bőrünk centiméterről centiméterre történő átvizsgálásával orvosunk akár személyre szabottan, a problémás területekre koncentrálva tudja kiválasztani Önnek a legmegfelelőbb kezelést.
A kezelés hatása bőrünk mikroszerkezetére
Az ultrahang nem csak diagnosztikára, hanem magasabb intenzitással akár terápiára is használható. Ezt használja ki a HiFU technológia, amely magas intenzitású fókuszált ultrahangot alkalmazva apró hő-pontokkal mikro-sérüléseket hoz létre a bőrben, ezáltal egy steril gyulladást és azt követő regenerációt indukál.
A regeneráció bőrünk életkortól független megújulási képessége, amely képesség bár a kor előrehaladtával romlik ugyan, azonban alapszinten mindvégig megmarad. A HiFU technológiával kiváltott gyulladást követően felszaporodnak a bőrben a gyulladásos mediátorok, amelyek kollagén és elasztin termelésre ösztönzik a kötőszöveti sejteket. Így egy indukált regenerációval a bőr a korábbi állapotnál tömöttebb, rugalmasabb és erősebb szerkezetű lesz, amely 6 hónap múlva már az ultrahangos képen is megfigyelhető.
A szövődmények biztos elkerülése
Bizonyára ismert, hogy mint minden élő szövetnek, a bőrnek is megfelelő tápanyagellátással kell rendelkeznie a véráram útján. Így akár egészen felszínesen is futhatnak artériák és vénák, amelyek azonban felületességükből és méretükből adódóan igen vékony falúak. Az ilyen képleteket a HiFU lövéssugara nem megfelelően végzett kezelés során akár ki is lyukaszthatja, véraláfutást, hematómát és kezelés utáni fájdalmat okozva. Amennyiben orvosunk felismeri és kikerüli ezeket, úgy a mellékhatások akár 100%-ban megelőzhetők.
Mivel arcbőrünk helyenként nagyon vékony, igen közel fekszik hozzá az arccsont és az azt beborító, érző idegekben gazdag csonthártya. Megfelelő anatómiai ismeretekkel és az élő ultrahangos képegység segítségével elkerülhetjük az olyan kellemetlen szövődményeket, mint például a kezelés alatti hasító fájdalom illetve a kezelés utáni bevérzés, csonthártyasérülés és tompa fájdalom.